Jaroslav Válek

Jaroslav Válek, narozen 1954 v Uherském Hradišti, vyrůstal v prostředí s kovářskou rodinnou tradicí. Po vystudování SPŠ strojní pracoval jako umělecký kovář u Družstva kovářů v Praze. Pro počátky jeho vlastní tvorby mělo velký význam seznámení se se sochařem Karlem Neprašem, po roce 1989 profesorem na Akademii výtvarných umění.

NEJMENŠÍ GRAFIKY A NEJMENŠÍ PLASTIKY

Výstava se koná v ArsDiva Galerii od 7.11. do 27.11.2012

Tomáš je starý rytmický harcovník, jenž má za sebou celou řadu samostatných či skupinových výstav u nás i v zahraničí. Je tedy snad zbytečné jakkoliv zdůrazňovat, že jeho doménou jsou ženy, které pak v aktu nechává v nejrůznějších vypjatých, krkolomných či schoulených pózách s obdivuhodnou invencí nekonečně variovat. Je především grafikem a mistrem suché jehly případně mezzotintové skobliny, ale také občasným náruživým malířem mokré olejové barvy. Přes zobrazenou a tajemnou rituální řeč těla je ve svém zpracování spíše tradicionalistou či lépe řečeno realistou. Jeho obnažené figury mají totiž proporce žen jaké známe, máme či potkáváme snad každý den. Tomášovy grafiky jsou oblíbené pro svou jemnou akorátní kombinaci smyslného náboje příjemně povzbuzující vitality a skvěle zaznamenaného svižného zpracování. Jeho ženská těla jako symboly života se dotýkají neomylně našich pudů i zasutých prastarých archetypálních kořenů, jakéhosi společného lidského existenčního východiska. Těla jsou to nadčasová, jakoby mytická a přitom všeobecně snad i čitelná a našemu podvědomí srozumitelná.

Portrét - srdeční záležitost

Originální výstava zaměřená tentokráte na vývoj ztvárnění portrétu v průběhu celé autorovy tvorby malířské i sochařské. Autorův vztah k viděné realitě okolního světa je ovlivněn vnitřním viděním, vzdává se jednoznačnosti vidění vnějšího světa ve prospěch jeho hlubšího pochopení, pohybuje se na hranici mezi konkrétnem a abstrakcí.

Joomla templates by a4joomla